Kiedy mamy do czynienia z nieznaczną ilością narkotyku i jakie są tego konsekwencje karnoprawne?
„Nieznaczną ilością narkotyku jest tylko taka, która odpowiada doraźnym potrzebom uzależnionego, to jest odczuwanemu przezeń głodowi narkotycznemu. Jest to więc jedna lub dwie porcje, lecz nie ilość od tego większa” (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 15 sierpnia 2018 r., sygn. akt II AKa 58/18, KZS 2018, nr 10, poz. 54).
Przykładowo i zgodnie z literaturą przedmiotu oraz oficjalnymi wytycznymi w Czechach, nieznaczna ilość narkotyków to w górnej granicy: 1,5 g heroiny, 1 g kokainy, 1,5 g amfetaminy, 10 g marihuany, 5 g haszyszu (zob. K.Krajewski, Wartości graniczne pojęcia nieznaczna ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej na gruncie art. 62a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, Wytyczne dotyczące stosowania art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – posiadanie narkotyków, Polska Sieć Polityki Narkotykowej, www.politykanarkotykowa.pl, 21.09.2020 r.).
Pojęciem nieznacznej ilości narkotyków oraz tzw. dopalaczy posłużono się m.in. w przepisach art. 62a oraz art. 62b ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (dalej jako „u.p.n.”). Regulacje te dają podstawy do odmowy wszczęcia względnie umorzenia postępowania karnego, jeżeli posiadana substancja jest nieznacznej ilości i przeznaczona na własny użytek sprawcy.
Warunkiem takiego zakończenia procesu karnego, jest jednak przekonanie organów ścigania lub wymiaru sprawiedliwości (prokuratora lub sądu), że skazanie sprawcy byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu i stopień jego społecznej szkodliwości.
Pamiętać jednak należy, że posiadanie narkotyków i tzw. dopalaczy jest w ogólności zabronione (nawet w ilości nieznacznej). Same regulacje z art. 62a i art. 62b ust. 3 u.p.n. mają zaś charakter fakultatywny. Nie zawsze prowadzą więc do bezkarności sprawcy, albowiem w praktyce kwestiami najbardziej ocennymi dla prokuratora lub sądu są okoliczności popełnienia czynu oraz stopień jego społecznej szkodliwości.
W razie ujawnienia posiadania narkotyków lub tzw. dopalaczy warto zatem niezwłocznie skontaktować się z adwokatem. Opracowanie i realizacja obrony w stanach faktycznych dotyczących omawianego zagadnienia może bowiem przynieść najlepszy procesowy profit, tj. postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania przygotowawczego ewentualnie umarzające postępowanie karne.
adwokat Szymon Janiga