Złagodzenie zakazu prowadzenia pojazdów (blokada alkoholowa)
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 84 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym przez blokadę alkoholową rozumie się urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Na mocy art. 182a k.k.w. urządzenie to stanowi swego rodzaju zbawienne źródło „skrócenia” zakazu prowadzenia pojazdów. Dzisiejszy wpis poświęcony jest prawnym przesłankom złagodzenia zakazu prowadzenia pojazdów przy wykorzystaniu wspomnianej blokady alkoholowej.
Uwagi wstępne
W przepisie art. 182a k.k.w. stwierdza się, że w postępowaniu wykonawczym sąd może orzec o dalszym wykonaniu zakazu prowadzenia pojazdów, w ten sposób, że jego wykonanie w zasadzie ograniczy do zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych we wspomnianą blokadę alkoholową. Takie rozwiązanie dotyczy prawomocnie orzeczonych i podlegających wykonaniu środków karnych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonych za przestępstwo lub za wykroczenie. Istnieją jednak 2 przesłanki, którą muszą wystąpić łącznie, aby sąd mógł zastosować wobec skazanego lub ukaranego tego rodzaju dobrodziejstwo.
Przesłanki modyfikacji zakazu prowadzenia pojazdów
Przesłanka czasowa
Podstawowym warunkiem uzyskania omawianego złagodzenia jest upływ ściśle określonego czasu. Zakaz prowadzenia pojazdów musi być bowiem wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat. Pamiętać jednak należy, że co do zasady przy ustaleniu tej przesłanki znajduje zastosowanie przepis art. 63 § 4 k.k., zgodnie z którym na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego odpowiedniego dokumentu.
Pozytywna prognoza kryminologiczna
Drugim i ostatnim warunkiem pozwalającym na uzyskanie satysfakcjonującego rozstrzygnięcia jest ustalenie w stosunku do sprawcy tzw. pozytywnej prognozy kryminologicznej. Rozpoznając zatem wniosek skazanego lub ukaranego o złagodzenie zakazu prowadzenia pojazdów obowiązkiem sądu jest zbadanie i dokonanie oceny kilku czynników dotyczących skazanego lub ukaranego. Należy do nich postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego. Dokonując tej oceny, sąd musi dojść do przekonania, że złagodzenie zakazu prowadzenia pojazdów nie będzie stanowiło zagrożenia bezpieczeństwu komunikacji.
Uwagi końcowe
W praktyce warto składać wniosek o złagodzenie zakazu prowadzenia pojazdów przy wykorzystaniu pomocy prawnej ze strony prawnika, a zwłaszcza adwokata. Druga z wymienionych przesłanek jest bowiem bardzo ocenna, co daje sądowi swobodę, a tym samym podstawę do nieuwzględnienia wniosku. Pomoc adwokata wydaje się zatem w takim sprawach nieodzowna i dająca większe prawdopodobieństwo uzyskania satysfakcjonującego orzeczenia. Fachowo sporządzony wniosek, to połowa sukcesu w uzyskaniu omawianej modyfikacji.
Jedynie na marginesie należy wskazać, że samo uzyskanie postanowienia łagodzącego zakaz prowadzenia pojazdów nie stanowi samo przez się zezwolenia na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową. W zależności od okoliczności sprawy może okazać się, że zainteresowany będzie musiał spełnić jeszcze szereg warunków natury administracyjnej, w tym przejścia badań lekarskich, psychologicznych, a nadto kursów reedukacyjnych, nie wyłączając przy tym kontrolnego egzaminu (teoretycznego i praktycznego). Poza tym konieczne będzie wyposażenie pojazdu w skalibrowaną blokadę alkoholową, a ponadto uzyskanie zaświadczenia o jej poprawnym działaniu.
adwokat Szymon Janiga